SATIŞ SÖZLEŞMESİ

 1. Madde: Taraflar ve Konu

1.1. İşbu sözleşme Yaşamkent Mah. 3036. Cad. No: 54 Çayyolu Çankaya/Ankara adresinde mukim FİTBON Yemek Gıda İnşaat Emlak Organizasyon Yazılım İç ve Dış Ticaret Limited Şirketi (“FİTBON”) ile FİTBON’a ait www.fitbon.net / www.fitbon.com.tr internet siteleri, FİTBON Telefon Danışmanlığı hattı üzerinden telefonla, danışmanlık veya gıda maddeleri satın alan kişi  (“ÜYE”) arasında ödemenin yapıldığı tarih iitbariyle akdedilmiştir. İşbu sözleşme 11 maddeden meydana gelmektedir.

1.2. Üye, FİTBON’un isim, unvan, açık adres, telefon ve varsa diğer erişim bilgileri, internet sitesinde yayınlanan yemek ve diyetisyen danışma paketlerinin temel nitelikleri, tüm vergiler dahil satış fiyatı, ödeme şekli ve teslimat koşulları, sözleşmenin süresi ve satışa konu paket ile ilgili tüm ön bilgiler konusunda açık, anlaşılır ve internet ortamına veya telefonla iletişime uygun şekilde FİTBON tarafından bilgilendirildiğini, bu ön bilgileri yüz yüze görüşmede, telefon görüşmesinde veya elektronik ortamda teyit ettiğini ve sonrasında mal ve hizmet siparişi verdiğini kabul ve beyan eder. FİTBON’un web sitesi kayıtları, www.fitbon.net sitesinde yer alan ön bilgilendirme, Üyeye teslim edilen tanışma-hatırlatma metni ve Üye tarafından verilen sipariş üzerine düzenlenen fatura sözleşmenin ayrılmaz parçalarıdır.

 1. Madde: Sözleşme Tarihi ve Yürürlülüğü:

2.1. Üye; siparişlerini FİTBON’a gelerek, FİTBON telefon danışmanlığı hattı üzerinden telefonla veya www.FİTBON.com web sitesine kayıt yaparak elektronik ortamda gerçekleştirir. Sözleşme, Üye’nin sipariş verdiği tarihteki fiyatlandırma üzerinden oluşturulur. Her ne kadar sözleşme kurulmuş olsa da sözleşme kuruluşundan Üyenin ödeme yaptığı tarihe kadar fiyat artışı olması durumunda Üyenin siparişini oluşturmuş olduğu ürünlerin fiyatı yeni fiyatlandırmaya göre düzenlenecektir. Üye, yeni fiyatlara göre ödeme yapmakla yükümlüdür. Sipariş açtığında oluşturulmuş ve sözleşme içeriği, fiyatlar haricinde tamamen geçerli sayılacaktır. Üye, ödemeyi yapmakla yeni fiyatları kabul etmiş sayılacak ve sözleşme ödeme sonrasında yürürlüğe girmiş olacaktır. Sözleşmenin yürürlüğe girmesi ve seçilen ürün paketinin teslimatına başlanması veya hizmete başlanması için Üye’nın sipariş ettiği paket bedelini tam olarak ödemiş olması şarttır. Sözleşme, FİTBON’nın sözleşmeye konu son günlük öğünü sözleşme koşullarında teslimi veya hizmeti sözleşme koşullarında ifası ile kendiliğinden sona erer. Üye bu hususu, yani sözleşme kuruluşundan sonra gelişen ekonomik ve ticari şartlar dâhilinde kendi ödemesini tamamen yapana kadar FİTBON’un fiyat artırma hak ve yetkisinin olduğunu kabul eder.

 

 

 1. Madde: Tarafların Hak ve Yükümlülükleri

3.1. Üye, FİTBON sistemini kullanırken tüm yasal mevzuat hükümlerine uymayı ve söz konusu hükümleri ihlal etmemeyi kabul ve taahhüt eder. Aksi durumda, oluşacak tüm hukuki ve cezai yükümlülükler tamamen ve münhasıran Üye, sorumlu olacaktır.

3.2. Üye, FİTBON Dijital ve telefon kanallarıyla ilgili olarak başkalarının hizmetleri kullanmasını önleyici veya zorlaştırıcı faaliyet (spam, virus, truva atı, vb.) ve işlemlerde bulunamaz.

3.3. FİTBON Dijital kanallarında Üye’ler tarafından beyan edilen, yazılan fikir ve düşünceler ve kullanılan ifadeler münhasıran Üye’lerin kendi kişisel fikir ve yorumlarıdır ve bu fikir ve yorumların sonuçlarından yalnızca ÜYE sorumludur. Bu görüş ve düşüncelerin FİTBON’la hiçbir ilgisi ve bağlantısı bulunmamaktadır. FİTBON’un Üye’nin beyan edeceği fikir ve görüşler nedeniyle üçüncü kişi veya kurumların uğrayabileceği zararlardan veya üçüncü kişi veya kurumların beyan edeceği fikir ve görüşler nedeniyle Üye’nin uğrayabileceği zararlardan dolayı herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

3.4. Üye, FİTBON ile paylaştığı kişisel ve diğer sair bilgilerin gerçeğe uygun olduğunu ve FİTBON’un bu bilgilerin gerçeğe aykırılığı nedeniyle uğrayacağı tüm zararları defaten ve nakden tazmin edeceğini beyan ve taahhüt eder.

3.5. Üye’nin FİTBON internet sitesinden aldığı şifreyi kullanma hakkı münhasıran Üye’ye aittir. ÜYE bu şifreyi herhangi bir üçüncü şahsa veremez. Şifrenin kullanımına ilişkin tüm hukuki ve cezai sorumluluk Üye’ye aittir.

3.6. FİTBON, sağlıklı beslenmek isteyen Üye’lerine diyetisyen danışmanlık hizmeti (“DANIŞMANLIK”) ve özel kalori paketlerine uygun menüler (“ÜRÜN”) sağlamaktadır. Ürünler günlük 2-3-4-5 öğünden oluşabilmektedir. Ürünler üyenin adresine günlük ve defaten teslim edilir. Ürünlerin kalori değerleri +/-100 kalori değişiklik gösterebilir.

3.7. Siparişin oluşturulması anında Üye, FİTBON’u kendi özellikleri hakında bilgilendirir ve FİTBON’dan öneriler alır; ancak Üye, hangi paketi ve hizmeti satın alacağındaki nihai kararı kendi karar verir. FİTBON’un önerileri bağlayıcı değildir.

3.8. FİTBON ürünleri hastalık, alerji, çölyak gibi kişisel sağlık sorunları göz önünde bulundurulmadan hazırlandığından, Üye’nin bu gibi durumlarda siparişi vermeden önce doktoruna danışması ve FİTBON’u bilgilendirmesi gerekir. FİTBON, Üye için hazırladığı ürünlerde bu duruma özen gösterecek olmakla birlikte, Üye’nin hastalık veya gıda alerjisi gibi nedenlerle karşılaşabileceği sağlık problemlerinden ve belirlediği hedefe ulaşamamasından sorumlu değildir.

3.9. Üye, FİTBON’un günlük menülerinin organize edilmesinde yol göstericilik yaptığını, FİTBON ile web sitesi üzerinden, e-mail yoluyla veya telefonla yaptığı görüşmelerin özel sağlık sorunlarının göz önünde bulundurulmadığı genel tavsiyeler mahiyetinde olduğunu, özel sağlık sorunlarının bulunması durumunda bu görüşmelerle yetinmeyip özel diyetisyeni veya doktoruna danışması gerektiğini bildiğini kabul ve beyan eder.

 1. Madde: Fiyat ve Ödeme Koşulları

4.1. Ürün/Hizmet bedeli, Üye’nin seçtiği kalori paketine, öğün alternatifine, satın alınan öğün gün sayısına göre, verilecek diyetisyen hizmetine göre ve satın alınacak ek özelliklere göre belirlenen; verilen siparişin ödemesinin tamamının yapılıp sözleşme’nin yürürlüğe girme tarihinde FİTBON’un www.fitbon.net / www.fitbon.com.tr internet sitesinde ilan edilen / FİTBON telefon hattı üzerinden bildirilen bedeldir.

4.2.FİTBON ürün fiyatlarını her zaman ve önceden belirtmeksizin değiştirme hakkına sahiptir. Üye’nin sözleşmenin sona ermesinden sonra yeniden siparişte bulunması halinde güncel tarife geçerli olacaktır.

FİTBON ürün fiyatını değiştirse dahi, üyenin ödemiş olduğu ürün/hizmet bedeli, o sipariş bitene kadar sabit kalacaktır. FİTBON, sipariş boyunca Üye’nin aldığı hizmet/üründe fiyat değişikliği yapsa dahi bu değişikliği Üye’ye yansıtmayacağını, Üye’ye sunduğu ürün ve hizmetlerde kesinti yapmayacağını taahhüt ve beyan eder.

4.3. Diyetisyen danışma ücreti seans başına 50€ olarak belirlenmiştir.

4.4. Üye’nin paket başlangıcı ve bitişinde, 30 günden uzun üyeliklerde ise ayrıca her 30 gün sonunda; diyetisyen görüşmesi FİTBON tarafından ücretsiz sunulmaktadır. Şayet Üye, paketini erken sonlandırırsa FİTBON Diyetisyen Danışma Ücretini talep etme hakkını saklı tutar.

4.5. Bedel, sadece günlük paketlerdeki gıda ürünleri ve bunların teslimi içindir. Üye, dilerse paketlere ek ücret karşılığında çatal-bıçak gibi ürünler, ek hizmet ve ürünler, çeşitli kiralanabilir ürünler de ekletebilir.

4.6. Ödemeler webden online ödeme, kredi kartı, havale/eft, kapıda nakit/kredi kartı ile ödeme veya FİTBON’un takdirine göre belirlediği ve değiştirme, yenilerini ekleme hakkını saklı tuttuğu yemek kartları ile yapılır.

 1. Madde: Ürünlerin Teslimi

5.1. FİTBON, Ankara ili içerisinde belirleme ve değiştirme hakkını saklı tuttuğu ilçelere gönderim yapar. Üye’nin belirlenen sınırlar içinde olması durumunda Ürün bedellerinin tam olarak ödenmesini takip eden 2 iş günü sonrasında teslimata başlanır. Üye, belirlenen teslimat alanları dışına çıkması gerektiğinde 2 iş günü önceden yazılı olarak, teslimat alanı içindeki adres değişikliği durumunda 1 iş günü önce saat 15.00’e kadar yazılı olarak bildirmekle sorumludur.

5.2. Üye, FİTBON’un sistemde yapılan düzenlemeler ve sipariş bilgileriyle ilgili olarak yapacağı bildirimleri kontrol etmek ve hata var ise bunların düzeltilmesini talep etmekle sorumludur. FİTBON ürün ve hizmet sağlamayı konfirmasyon ile yapar ve konfirmasyon bilgisi alınmadığı/alınamadığı için gerçekleşmemiş işlemlerden Üye sorumludur. FİTBON, konfirmasyon alınabilmesi için temin edilen telefonlardan arama, SMS ve Whatsapp mesajları gönderme, e-posta atmakla sorumludur.

5.3. Teslimatlar Üye tarafından tercih edilecek 06.00-08.00 ve 08.00-10.00 arasındaki saat dilimlerinden birinde, günde bir defa gerçekleştirilir. 1 Ocak, Pazar günleri, resmi tatil ve bayram günlerinde teslimat gerçekleştirilmez.

5.4. FİTBON, 2 iş günü öncesinden haber vermek koşuluyla üretm birimlerinin bakımı, yenilenmesi gibi sebeplerle, insan gücünün eğitimi gibi nedenlerle bir veya daha fazla gün servis ve hizmet vermeme hakkına sahiptir. FİTBON, bu tür uyarıları 2 iş günü öncesinden yapmakla mükelleftir. Bu tür durumlarda Üye’nin hizmet ve ürün hakları kullanılmış sayılmaz. Üye, bu gibi nedenlerle herhangi bir talepte ve şikâyette bulunmayacağını peşinen kabul ve taahhüt eder.

5.5. FİTBON yoğun kar veya yağmur yağışı gibi mevsimsel koşullarda,  uzun süreli elektrik ve doğal gaz kesintisi gibi durumlarda ve diğer olağanüstü hallerde teslimatı ve hizmet vermeyi, bu durumun ortadan kalkma tarihine kadar ürün ve hizmet sağlamayı erteleme hakkını saklı tutar. Üye, bu gibi nedenlerle herhangi bir talepte ve şikâyette bulunmayacağını peşinen kabul ve taahhüt eder.

5.6. FİTBON, satın alınan günlük öğünlerin tamamını, Üye tarafından bildirilen saat diliminde, tek bir taşıma kutusu içerisinde, irsaliye ile imza karşılığında teslim almakla yükümlüdür. Üye, irsaliyesini imzalamakla paketteki öğünleri eksiksiz teslim almış kabul edilir. Eksik öğün(ler) olması halinde paketi getiren görevliye tutanak tutturulması gerekmektedir. Üye’nin paketi kendisinin teslim almayacağını ve irsaliye imzalamayacağını beyan etmesi durumunda (paketin kapıya veya bir görevliye teslimi) sorumluluk tamamen Üye’ye ait olacaktır. Üye, bu durumda paketi/çantayı ve paketteki öğünleri eksiksiz almış kabul edilir.

5.7. Teslimat görevlisi Üye’nin belirlediği zaman diliminde ve adreste Üye’ye veya Üye’nin yetkili kıldığı kişiye ulaşamazsa, 5 dakikalık bekleme süresinden sonra paketi FİTBON şirket merkezine götürecektir. FİTBON şirket merkezine dönen paketler, aynı gün içinde 18.00’e kadar Üye’nin kendi imkânlarıyla teslim almasına hazır halde ideal koşullarda muhafaza edecektir. Üye, kaçırdığı paket için ek teslimat ücreti ödeyerek paketinin hizmet sınırları içindeki belirttiği adrese getirilmesini talep edebilir. Ek teslimat ücreti, verilecek adrese göre değişiklik gösterecektir. Üye, söz konusu ek teslimat ücretini FİTBON’u arayarak öğrenebilir. FİTBON, gün içinde alınmayan paketlerin muhafazasından sorumlu değildir. Üye, bu gibi durumlarda paketi almış kabul edileceğini ve FİTBON’dan bundan ötürü hiçbir talepte bulunmayacağını kabul ve taahhüt eder. Aynı gün içinde alınmayan paketler, ihtiyaç sahiplerine verilmektedir.

5.8. Üye, teslimatta karşılaştığı gecikmeleri, teslimat saat diliminin bitmesini takiben 30 dakika içinde FİTBON’a bildirmekle yükümlüdür. Aksi halde, FİTBON, teslimdeki gecikmeden sorumlu olmayacaktır.

5.9. Trafik kazası veya trafikteki aşırı yoğunluklar gibi öngörülemeyen ve elde olmayan nedenlerle paketin tesliminde gecikme olması halinde Üye belirttiği adreste bulunamayacaksa, 1 yıl içinde dilediği bir günde kullanmak üzere o gün yapılacak teslimat hakkını erteleyebilir.

5.10. Teslimat ve fatura adreslerinin farklı olması halinde Üye bu durumu FİTBON’a sipariş tamamlama aşamasında bildirmek durumundadır. Faturalar, ödemeyi takip eden hafta içinde, aksi belirtilmedikçe teslimat adresine gönderilir.

5.11. Paketlerde ürün eksiği olması, paketin ezik veya ambalajların açık olması gibi sorunlarla karşılaşılması halinde Üye, kuryeye bu hususta tutanak tutturmakla yükümlüdür. Üye, paketin tesliminden sonra fark ettiği eksik ürün dışındaki sorunları aynı gün içinde en geç saat 18.00’e kadar FİTBON’a görsellerle bildirilmeli ve kendi imkanlarıyla yahut müteakip gün gelen teslimat görevlisi ile sorunlu ürünü FİTBON şirket merkezine iade etmelidir. Yapılan incelemelerde üründeki sorunun FİTBON’dan kaynaklandığının tespiti halinde Üye’ye söz konusu gün için 1 yıl içinde dilediği bir günde kullanmak üzere ürün hakkı tanımlanacaktır.

 1. Madde: Ürünlerin Muhafazası ve Tüketimi

6.1. FİTBON ürünleri koruyucu katkı maddesi kullanılmadan, günlük ve taze gıdalar kullanılarak hazırlanır, soğutularak paketlenir, soğuk zincir bozulmadan, özel çantalarda teslim edilir. Teslim edilen ürünlerin teslimattan sonra soğuk zincirini korumak Üye’nin sorumluluğundadır. Üye, ürün öğünlerini budolabında muhafaza etmek, uygun süre ve şartlarda ısıtmak ve gün içinde tüketmek zorundadır. Aksi takdirde ortaya çıkabilecek sorunlardan FİTBON sorumlu değildir.

6.2. FİTBON, ürettiği ve gönderdiği her üründen numuneleri yasal süre boyunca saklamakla sorumludur.

6.3. Üye’ye teslim edilen termal çantanın değeri 65 TL’dir. Üye, bu sözleşmenin kurulmasıyla çantayı geçici olarak aldığını, çantanın Üye’de bulunduğu zaman diliminde yırtılması, kaybolması, temizlenemeyecek şekilde kirlenmesi, logolarının belli olmayacak kadar silinmesi gibi durumlarda çanta bedeli olan 65 TL’yi vereceğini beyan ve taahhüt eder.

 

6.5. Üye’nin talebi ve en az 90 paketlik sipariş vermesi durumunda Üye’ye teslim edilecek mikrodalga fırının fiyatı 300 TL’dir. Üye, kendisinde verilen mikrodalga fırının bozulması, başka bir üyenin kullanamayacağı kadar yıpranması, logolarının belli olmayacak kadar silinmesi gibi durumlarda mikrodalga fırın bedeli olan 300 TL’yi vereceğini beyan ve taahhüt eder.

6.5. Üye’ye teslim edilen çanta ve mikrodalga fırın yalnızca FİTBON ürünlerinin muhafazası ve ısıtılması için kullanılacaktır. Amacı dışında kullanılan eşyanın arızası ve ürünlerde yol açacağı zararından FİTBON sorumlu tutulamaz.

 1. Madde: Kullanımın Ertelenmesi, Hakkın Devri, Adres Değişikliği

7.1. FİTBON’un faaliyette bulunduğu gıda maddelerini düzenli teslimatlar çerçevesinde Üye’nin konut veya işyerine götürerek teslim etmesi işlemi, mevzuatımızda, niteliği gereği cayma hakkının ve tüketicinin bilgilendirilmesi yükümlülüğünün kapsamı dışında bırakılmıştır. 06.03.2011 tarihli 27866 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik’in 2 (3) a maddesi uyarınca, Yönetmelik’in özellikle cayma hakkını düzenleyen  8. maddesi ile  5 inci, 6 ncı, 7 nci maddeler ve 9 uncu maddenin birinci fıkrası; ‘‘Gıda maddelerinin, içeceklerin ya da diğer günlük tüketim maddelerinin, satıcının düzenli teslimatları çerçevesinde tüketicinin meskenine veya işyerine götürülmesine ilişkin sözleşmelere uygulanmaz.’’

Gıda maddelerinin düzenli teslimatlar çerçevesinde Üye’nin konut veya işyerine götürülerek teslimine ilişkin olan bu sözleşmeden cayılması, hukuki düzenlemeler gereğince mümkün değildir.

7.2. FİTBON, en az 2 işgünü öncesinden haber vermesi ve sözleşmenin olağan sona erme süresini takip eden 1 yıl içinde kullanması şartıyla, Üye’nin satın aldığı paketi kullanımının erteleme talebine onay verebilir. Ertelenmiş kullanıcı haklarının devam edebilmesi için talebin 2 iş günü öncesinden en geç saat 15.00’e kadar FİTBON’a bildirerek onay alması zorunludur.

7.3. Üye, en az 1 iş günü öncesinde saat 15.00’e kadar yazılı olarak bildirmesi ve onay alması halinde FİTBON teslimat sınırları dahilinde teslimat adresinde ve/veya teslimat saatinde değişiklik yapabilir.

7.4. Üye, ilettiği taleplerine 1 saat içerisinde yanıt/onay almaması halinde, talebinin teknik bir aksaklıktan dolayı FİTBON’a ulaşmamış olması ihtimalinden ötürü, talebini telefon yolu ile tekrar iletmeli ve onay almalıdır. FİTBON, teknik sebeplerle eline ulaşmayan Üye taleplerinin karşılanmasından sorumlu değildir.

 1. Madde: Sözleşmenin Feshi

8.1. Üye, ürünleri teslim almaktan imtina etmesi, sözleşmeden vazgeçmesi veya sözleşmeyi haklı nedeni olmaksızın tek yanlı olarak feshetmesi halinde almış olduğu paketler üzerinde kullanılmış şarta bağlı bir indirimi var ise, kullanmış olduğu günlerin bedeli satın aldığı gün belirlenmiş ve internet sitesinde yayınlanmış fiyatlarımıza göre tekrar hesaplanacak ve ödemiş olduğu tutar ile hesaplanan tutar arasındaki fark üyeye yansıtılmak üzere belirlenecektir.

Üye, teslim almaktan vazgeçtiği/imtina ettiği veya sözleşmeyi tek yanlı olarak feshettiği için teslim edilmeyen ürünlerden üretim bandına girmemiş olanların bedelleri hesaplanacak; bu bedelden, önce varsa yukarı paragrafta anlatılan hesaplanan indirim farkı tutarı 2 günlük kesinti yapılarak kalan kısmı üyeye iade edilecektir. Üye, bu sözleşmeyi imzalayarak bu maddeyi şartsız ve koşulsuz baştan kabul etmektedir.

8.2. Üye’nin ürünleri teslim almaktan imtina etmesi, sözleşmeden vazgeçmesi veya sözleşmeyi tek yanlı olarak feshetmesi, FİTBON kaynaklı ve kanıtlanabilen geçerli bir sebebe dayanıyorsa Üye’nin indirimi bozulmamış sayılacak ve üretim bandına girmemiş kalan paketlerinin bedeli herhangi bir kesinti uygulanmadan üyeye iade edilecektir. İptal talepleri üye tarafından henüz hiçbir paket üretim bandına girmeden yapılırsa, üyenin iadesi %100 oranında herhangi bir kesinti yapılmadan ödenecektir.

 1. Madde: Sözleşme Değişiklikleri

9.1. FİTBON, sözleşme şartlarında değişiklik yapma hakkına sahiptir. Bu gibi bir durumda, yeni sözleşme web sitesinde yayınlanacak ve sözleşme, değişikliklerden sonra yapılacak sipariş ve alımlar bakımından geçerli olacaktır. Yapılan değişiklikler, değişiklik tarihinden önce yürürlüğe girmiş hiçbir sözleşmeyi bağlamayacaktır.

 1. Madde: Gizlilik

10.1. FİTBON Üye’nin kişisel bilgilerinin anonimliğini korumak kaydıyla, Üye’den izin almaksızın; gerekli gördüğü bilgileri eğitim, reklam ve araştırma amaçlı kullanabilir. Üye, bu konuda hiçbir hak talep etmeyeceğini beyan ve taahhüt eder.

10.2. FİTBON, iş bu sözleşme kapsamında Üye hakkında edindiği kişisel hiçbir bilgiyi hiçbir kişi ve kurumla paylaşmayacağını ve iş bu sözleşmeyle üstlendiği edimleri ifa kapsamının dışında kullanmayacağını taahhüt eder. Üye ödeme yaparken kullanılan kredi kartı bilgileri hiçbir şekilde FİTBON tarafından kaydedilmemektedir.

10.2. Üye, FİTBON’dan aldığı hizmetlerin hiçbirini diğer kişi ve firmalarla paylaşmayacağını, söz konusu FİTBON şirket bilgileri, ürün / hizmet / promosyon gibi bilgileri FİTBON’un yazılı izni olmadan 3. özel ve tüzel kişilerle paylaşmasının tespiti halinde ortaya çıkacak zararın tanzimini karşılayacağını taahhüt eder.

 1. Madde: Delil Anlaşması ve Yetkili Mahkeme

Bu sözleşmeden ve uygulanmasından kaynaklanabilecek uyuşmazlıkların halinde FİTBON’un bilgisayar, telefon, ses kaydı gibi elektronik kayıtları, ticari defter, belge ve kayıtları kesin delil oluşturur. İhtilafların çözümünde parasal sınırlar dahilinde Tüketici Hakem Heyetleri, Ankara Tüketici Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.

 

Fitbon Yemek Gıda İnşaat Emlak Organizasyon Yazılım İç ve Dış Ticaret Limited Şirketi